Skåneländska Gastronomiska Akademien består av utvalda specialister inom matkulturens olika områden

Presidium:

 Christel Hammar Malmgren

 

 

Christel Hammar Malmgren
Sturkö

preses

 

Ansvarsområde:
Matkultur i Blekinge

 Jan Hedh

 

 

Jan Hedh
Malmö

propreses

 

Ansvarsområden:
Konditori och bageri

 inger stilötjetrand svensson

 

 

Inger Stiltjestrand Svensson
Landskrona

sekreterare

 

Ansvarsområde:
Storhushåll

 gerd

 

Gerd Gustavsson
Malmö


Ansvarsområde:
Ekonomi

Ledamöter

 Mikael Aru

 

 

Mikael Aru
Viken

 

Ansvarsområde:
Industriell
livsmedelsproduktion

 Hans Bergsten

 

 

Hans Bergsten
Steninge

 

Ansvarsområde:
Matkultur i Halland

 Hans Jorgen Jensen

 

 

Hans-Jørgen Jensen
Gudhjem.

 

Ansvarsområde:
Matkultur på Bornholm

 hakan Jonsson

 

 

Håkan Jönsson
Malmö.

 

Ansvarsområde:
Etnologisk matforskning

Lena

 

 

Lena Koller

 

Malmö
Ansvarsområde Media

 Ulla Britt Lentelius 2

 

 

Ulla-Britt Lentelius
Malmö.

 

Ansvarsområde: 

Hushållspedagogik

 Kenneth Persson

 

 

Kenneth Persson
Lund.

 

Ansvarsområde:
Vatten

 Titti Qvarnstrom

 

 

Titti Qvarnström
Malmö.

 

Ansvarsområde:
Kock

 Martin Ragnar

 

 

Martin Ragnar

Vendelsö

 

Ansvarsområde:
Matkulturens berättelser

 E Rothenberg

 

 

Elisabet Rothenberg
Göteborg


Ansvarsområde
Geriatrisk nutrition

Kimmo Rumpunen

 

 

Kimmo Rumpunen
Kjuge.

 

Ansvarsområde:
Hortikultur

Klas Sjöberg

 

 

Klas Sjöberg
Malmö


Ansvarsområde Internmedicin

 Eva Tornberg

 

 

Eva Tornberg
Lund.

 

Ansvarsområde:
Livsmedelsteknologi

victor waldenstrom

 

 

Victor Waldenström
Anderslöv

 

Ansvarsområde:
Kokkonst och restaurangverksamhet

 Karin Wendin

 

 

Karin Wendin
Råå.

 

Ansvarsområde:
Mat- och måltidskunskap

lennart2  

Lennart Wikström
Klågerup


Ansvarsområde:
Mat- och livsmedelsjournalistik

Adjungerade ledamöter:

Per Olof Hegg

 

 

Per-Olof Hegg
Lund.

 

Ansvarsområde:
Molekylär gastronomi

Helena Sandberg

 

 

Helena Sandberg
Lund

 

Ansvarsområde:
Matkulturens sociologi
och kommunikation

 

Seniora ledamöter:

 Nils Arvid Bringeus

 

 

Nils-Arvid Bringéus
Lund

 

Professor em. fil dr.

 Lennart Englesson

 

 

Lennart Englesson
Kävlinge

 

Lantmästare

 Sven Olof Isacsson

 

 

Sven-Olof Isacsson
Malmö

 

Professor em. med dr.

 Bengt W Johansson

 

 

Bengt W Johansson
Malmö

 

Överläkare, med dr. 

 no member

 

 

Ann Vibeke Knudsen
Rönne, Danmark

 

Arkitekt

Museuminspektör

 Leif Paulsson

 

 

Leif Paulsson
Lund

 

Direktör

  

 

 Anita Sjolin

 

 

Anita Sjölin
Höllviken

 

Yrkeslärare

 Gunnar Tornquist

 

 

Gunnar Törnquist
Båstad

 

Direktör

   


Hedersledamöter:

 Bo Hagstrom

 

 

Bo Hagström
Hököpinge

 

journalist

 Bengt Holgersson

 

 

Bengt Holgersson
Malmö

 

fd landshövding

 Stefan Holmstrom

 

 

Stefan Holmström
Simlångsdalen

 

kock

 Jan Krag Jacobsen

 

 

Jan Krag Jacobsen
Farum

 

President för Danmarks
Gastronomiska Akademi

sven nordin

 

 

Sten Nordin

Landshövding i Blekinge

 no member

 

 

Bengt Sture Olsson
Sjöbo

 

 

Ordf. i Sparbanks-

stiftelsen Färs&Frosta

 

 Karl Erik Olsson

 

 

Karl-Erik Olsson
Sösdala

 

lantbrukare

 no member

 

 

Wilhelm Pieplow
Malmö

 

krögare

 

Hederspreses:

 Sven Olle R Olsson

 

 

Sven-Olle R Olsson
Malmö

 

Fil Dr